Dżuma, człowiek-guma, brak rozuma – opcje do wyboru

W polskim serialu „Odwróceni” jest scena gdy pruszkowski bandzior przystawia dziennikarzowi nóż do gardła i mówi „Zapamiętaj, w Polsce nie ma żadnej mafii. Zrozumiałeś?”
W kontekscie tego co już wiedzieliśmy o mafii było to bardziej tragiczne niż śmieszne, w każdym razie „porażajacy” był realizm tej sceny.

Przejdźmy do meritum, które jest tak ważne, że nawet tragiczna i niespodziewana śmierć Andrzeja Leppera nie powinna go przesłonić: Sejmowa Komisja ds. Nacisków po trzech i pół latach pracy sprządziła wstępny raport. Jak powiedział Andrzej Czuma, „większość zarzutów w sprawie domniemanych nacisków na służby przez rządzącą koalicję PiS, LPR i Samoobrony nie potwierdziło się.”

Pytanie, kto Czumie przystawił nóż do gardła?

Dawno nie było w Polsce tak powszechnego zdziwienia i oburzenia faktem politycznym mającym swe źródło poza PISem. Platformiany (?) poseł Czuma, który chyba nigdy nie był umysłowo zbyt lotny a już najmniej kompetentny, został posądzony o świadome sprzyjanie PISowi. Po dwu latach pisowskich rządów, kiedy Ziobro i jego chłopcy w kominiarkach zniszczyli polską transplantologię, po śmierci Barbary Blidy i kilku pomniejszych nadużyciach władzy – nie można tak po prostu powiedzieć, „Polacy nic się nie stało”. Sądząc po głosach niezgody na efekt pracy Komisji – Polacy czują, że ktoś z nich zakpił. Wciąż oczekują pociągnięcia winnych do odpowiedzialności – czego dowodem jest duże poparcie dla projektu Ryszarda Kalisza aby Kaczyńskiego i Ziobrę postawić przed Trybunałem Stanu.

Spośród prawie 4 tys internautów biorących udział w sondażu GW aż 71% uznało, że A. Czuma opowiada bzdury, bo IV RP istniała, a rząd PIS – LPR – S0 wywierał naciski na podległe służby. Podobno PO pilnie wpatruje się w sondaże, a swoją politykę opiera na nastrojach opinii publicznej. Dlaczego tym razem idzie pod prąd? Nie znalazłem żadnego wyjaśnienia, za to mnówstwo pytań.
Albo jest to wpadka Czumy i PO jakoś to odkręci, albo zasłużony kombatant i były minister działał na polecenie władz partii i wtedy uprawnione są przepowiednie, że naigrywanie się z pamięci Polaków odbije się czkawką. Komu? Platformie, która kierowanie Komisją oddała w ręce dyletanta i świadomie osłania łotrów z PISu.

Politycy SLD dostali prezent, bo mogą swoim wyborcom wmawiać trwanie znienawidzonego PO-PISu. Pisowcy triumfują, bo okazuje się, że byli niesłusznie posądzani i że oskarżenia o manipulowanie służbami to efekt nagonki medialnej.

Co ciekawe, dziennikarze oficjalnie nie komentują wpadki z Czumą. Za to blogerzy sa zgodni, że przedstawiciel parti rządzącej postąpił niewłaściwie, bo „watahę” należy dobić a nie podawać jej koło ratunkowe.
Wybrałem kilka fragmentów (zaznaczam: pisowskich blogów nie czytam, spodziewam się, że oni świętują oczyszczenie ich wodza z zarzutów)

Eliza:

„Trudno jest mi strawić pana Czumę jako posła partii na która głosowałam. Jest zwolennikiem prawa do posiadania broni, przeciwny aborcji w jakimkolwiek przypadku, generalnie przykościelny do bólu, jako minister sprawiedliwości wykazał sie niekompetencją i co tu kryć zwyczajną głupotą.

Wyjścia są dwa, albo niezłe mają haki na rodzinę Czumów, albo Czuma dalej wierzy, że Solidaruchy to gwarancja uczciwości, a świństwa to były „tylko za komuny”. Błąd panie Czuma, etykietka nie daje rękojmi uczciwości, świnie są w każdej formacji politycznej, ważne by nie byli na samym szczycie(…)

A ja, jako obywatel, bardzo chciałabym wiedzieć, jaka to „mniejszość” zarzutów się potwierdziła? Bo skoro nie potwierdziła się większość, to jednak oskarżenia nie były wyssane z palca i przekroczenia prawa były. Wiarygodność tego raportu budzi uśmiech politowania, ale i tak się nie spodziewałam, od śmierci Karpiniuka, że komuś naprawdę zależy na ustaleniu prawdy (…)
A pan Czuma? No coż, ma teraz fory u Ziobry, a tym samym w PiSie, bo przeciez PiS i Ziobro … nigdy, przenigdy, nie stosowali nacisków i po takim stwierdzeniu p.Czuma dla nich jest oczywiście, niewątpliwie przyzwoitym człowiekiem i został nawet przez Ziobrę pogłaskany, jak piesek …”

Lothian:

„Jeśli nie było nacisków, to jak nazwać odwoływanie prokuratorów by w ich miejsce powoływać tych dyspozycyjnych? Jak nazwać nocne narady w KRM, gdzie wydawano polecenia szefom służb? Nocne Polaków rozmowy? Jak wreszcie nazwać posyłanie na każdą akcję policyjne ekipy filmowe?. Że to materiały operacyjne? Wolne żarty panie Czuma, panie premierze. Te nagrania natychmiast trafiały na czołówki wszystkich mediów w Polsce, były hitami dnia. Miały dodatkowo pognębić i upokorzyć „delikwenta”. Czy sądzicie, że Polacy to w 100% „ciemny lud”, który wszystko kupi, każdą bzdurę, którą nas nakarmicie?

Wiem nie od dziś, że PO bez PiS i odwrotnie nie może istnieć. Pierwsi muszą mieć czymś lub kimś straszyć Polaków, a ci drudzy muszą mieć swojego wroga, dzięki któremu utrzymają się na topie. Czy tego chcemy, czy nie, od sześciu lat rządzi Polską PO-PiS, narzucając ton „politycznej debaty” rodem ze strażackiej remizy, gdzie przedstawiciele dwóch przysiółków zapamiętale okładają się sztachetami wyrwanymi z okolicznych płotów.

Panie Premierze, wystawia Pan cierpliwość swych zwolenników na ciężką próbę i proszę nie stawiać za wzór uczciwości pana Andrzeja Czumy. Już kilku Amerykanów przekonało się na własnej skórze, co do jej jakości. Gdyby jego stopa dotknęła amerykańskiej ziemi, natychmiast policja lub federalni zatrzasną mu kajdanki na przegubach, bo w kraju naszego nowego Wielkiego Brata jest jedynie hochsztaplerem i oszustem. Nawet, jeśli ma za sobą zapisaną jakąś piękną kartę opozycyjną, to swymi wyczynami w USA już dawno ją zszargał.”

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarzy 26 to “Dżuma, człowiek-guma, brak rozuma – opcje do wyboru”

 1. Laudate44 Says:

  Dziennikarze też przecierają oczy ze zdumienia.
  Najnowsze:
  http://wyborcza.pl/1,86116,10066066,Czy_Platforma_udlawi_sie_sprawozdaniem_Czumy_.html

 2. cenobita Says:

  Coś jest na rzeczy, tylko co?

  • Laudate44 Says:

   Cenobito! Gdzieżeś się podziewał? 🙂
   Powiedz raczej, CO jest na rzeczy, bo jeśli o mnie chodzi – nie kumam zupełnie.

   • cenobita Says:

    Jeszcze Andrew…
    Nie ma co się napinać, trzeba poczekać.

    Pierwsza diagnoza, to latające teczki, a było ich sporo.
    To przecież bój ich ostatni i tylko dwa miesiące…

   • cenobita Says:

    Brak listu, kilku słów w takiej sytuacji, syn, pora dnia i tygodnia, bałagan po śmierci…
    Hmm…

    Nie wiem, nigdy nie popełniałem samobójstwa ale inaczej bym to zorganizował.

   • cenobita Says:

    Ps.
    A na pewno w kilku słowach dopierdoliłbym temu karakanowi na krótkich nóżkach…
    Wybaczcie.

   • Laudate44 Says:

    No tak, mnie też zaskoczył pośpiech wykonania.
    Ale Czuma i ten „odpust zupełny” dla pisich rządów…
    Jutro wrócę. Dobranoc

   • cenobita Says:

    „Odpust zupełny”” wynika z prawniczego bełkotu – „nie stwierdzono”.
    Jakaś gra się toczy, poczekajmy.

 3. Laudate44 Says:

  To ja będę dziś czekal z dala od domu. Komentujcie – dolączę wieczorem.
  Uważajcie na czarnego psa z fotografii – jest groźny!

 4. wiedźma Says:

  Dzień dobry ! Ja też czuję się absolutnie zaskoczona….i jednym i drugim . Przyznam, że Czuma nie budził mojego zaufania i stąd podejrzewanie drugiego dna. Ale Andrzej Lepper ? to naprawdę brzmi niewiarygodnie, choć przyznać trzeba, że miał co nosić na plecach, bo gdzie nie spojrzeć problemy i kłopoty. Z funkcji wicepremiera na ławę oskarżonych w brudnej sprawie molestowania seksualnego….salon polityczny gładko go wypluł, Giertych lądował miękko.

 5. romskey Says:

  Prawo Laudate. Ślepa uliczka. Większość komisji powstała wyłącznie dla celów politycznych. Nie istnieje w Polsce klarowna wykładnia legalnego lobbingu, kompetencji służb i urzędów, konkretne prawo określające czym jest m.in krytyka, naruszenie godności, jak głęboko państwo może ingerować w życie obywatela. To skutki m.in kontrowersji dotyczących takich obszarów jak „państwo świeckie-państwo kościelne’, „prawa człowieka czy prawa geja” itd. itp. Tuż obok ogromna presja mediów która sprawia iż czyn może stać się szkodliwy społecznie lub odwrotnie no i polityka która ma swoje kalendarze.

  Skoro większość komisji opierała się na materiałach dowodowych z pogranicza poszlak to i trudno spodziewać się efektów. Wiem że piszę o rzeczach powszechnie wiadomych ale przecież jasne jest że gdyby dowody były twarde rzecz rozpatrywałby Trybunał Konstytucyjny lub prokuratura. Zwróć uwagę na to że u nas przestępcy kryminalni tańczą kujawiaka z Temidą a co mówić bandyci polityczni, jeszcze bardziej skomplikowani od księgowych.

  Dlaczego czarno rzecz widzieć (Czuma)? Prezes stracił przecież argument „zewnętrznego ataku i nacisków Tuska na wszystko”. No i warto pamiętać o najważniejszym :
  Nie należało oczekiwać tego że komisja skaże IVRP gdyż IVRP nie zdążyła się porządnie wykluć. Być może należało poczekać rok, dwa aż zaczęłaby mordować ludzi. Tak pozostają opowieści Stefana Bratkowskiego o faszystach – lecz to już jest historia alternatywna.

  • Laudate44 Says:

   Masz rację wskazując na brak jasnych reguł i czytelnych granic. Zdaję sobie sprawę z tego „rozmycia” oraz z faktu, że polityka nie łatwo złapać na przestępstwie, bo jest bardziej śliski niz piskorz. Jednak Komisja dawała pozór, że udowodnienie patologii jest możliwe, bo w takim razie, po co się za tę magmę zabierała?

   http://wyborcza.pl/1,86116,10073164,Jaroslawowi_Kaczynskiemu_do_sztambucha_IV_RP.html

   Mój tekst był bardziej o odbiorze społecznym,(nawet podawałem wyniki sondaży) bo skoro partia rządząca zdecydowała się taka Komisję utworzyć i za nią płacić, to mieliśmy podstawy sądzić, że rzecz jest na tyle powazna, iż da się ja udowodnić.
   Więc ja (i inni chyba też) nie mam pretensji, że prawo jest kiepskie, tylko, że się nas robi w bambuko.

   Bohater wiersza Brzechwy – Lis Witalis obiecywał wykarmić leśną zgraję plackami ze śniegu. Zwierzęta były głodne, więc uwierzyły…

   W czas zimowej chłodnej pory
   Wyszedł lis ze swojej nory:
   – Do mnie, wszystkie głodomory,
   Do mnie, z lasów, z kniei, z chaszczy!
   Mam ja coś dla każdej paszczy!
   Kto nie dojadł, ten się naje!
   Znam zwierzęce obyczaje,
   Znam zwierzęce apetyty
   I mam pomysł znakomity,
   Żeby każdy z was był syty.
   Zewsząd zbiegły się zwierzęta,
   Bo dla zwierząt to przynęta,
   Pokąd iskra życia tli się.
   – Gadaj, lisie Witalisie,
   Przybywamy całą zgrają,
   Bo nam kiszki marsza grają.
   Opowiadaj, lisie, ściśle
   O niezwykłym swym pomyśle!
   Lis tych słów uważnie słuchał,
   Po czym rzekł zdejmując z ucha
   Swój kapelusz zawadiacki:
   – Umiem piec ze śniegu placki.
   Mam do tego obok, w lasku,
   Piec własnego wynalazku.
   Kto dostarczy kupę śniegu
   I dorzuci mi do tego
   Połeć sadła lub słoniny,
   Ten w niespełna pół godziny
   Prosto z pieca na śniadanie
   Placków tłustych niesłychanie
   Pełen taki wór dostanie.

   • romskey Says:

    Spójrz na rzecz z perspektywy socjo-socjo;) Czy uważasz że patologii nie było? Czy wzrosło Twoje zaufanie do PiS? Czy pamiętałbyś o wszystkich ‚wadach’ IVRP gdyby nie wałkowano o nich przez tyle czasu? Komisja swoją rolę spełniła;)

   • Laudate44 Says:

    To za mało Romskey. W przeciwieństwie do Ciebie, uważam ,że Komisja swojej roli nie spelniła.
    Nie chodzi tu o mnie i moją ocenę 4rp. Z racji tego, że bloguję, jestem wyczulony na różne niuanse, może bardziej przenikliwy w ocenie polityki, więc moje zaufanie do 4rp.pozostawmy na boku.
    Jednak znam i Ty znasz ludzi mniej „otrzaskanych”, reagujących tylko na wyraziste sygnały. Dla nich była ta Komisja – już z definicji, instytucja jak rentgen, lepsza od zwyklej prokuratury.
    Więc upieram się, że Komisja nie spełniła swojej roli. W oczach obywateli mniej wyrobionych Komisja to porażka PO.
    Dlaczego? Bo dla „zwykłych ludzi” przestępcą jest ktoś, kto dostał wyrok, a nie ten, o którym się mówi przez 3, 5 roku, że powinien stanąć przed sądem. Władza okazała się nieskuteczna w dostarczaniu poczucia sprawiedliwości dziejowej… Ludziska się rozczarują. (Choć ja nadal swoje wiem)

   • romskey Says:

    Laudate, jesteś tylko człowiekiem. Powiem więcej, postępujesz i myślisz jak człowiek. Nie wiem czy pamiętasz toczoną kiedyś rozmowę o sytuacji J.Rostowskiego w sprawie OFE. Ty i wielu innych sympatyków rządu stwierdziło jedynie że J.R. ma rację ‚ekonomiczną’. Ja wskazałem na trzy zadania które musi zsynchronizować (pogodzić)
    – przedstawić teorię ekonomiczną trzymającą się zasad ekonomii
    – przedstawić teorię która zadowoli zwykłych ludzi
    – przedstawić teorię która nie wyrządzi szkody aspiracjom partii macierzystej

    Przekładam rzecz na omawianą komisję :
    – Czuma musi przedstawić wnioski zgodne z prawem
    – musi zaspokoić oczekiwania społeczeństwa
    – nie może wyrządzić szkody interesom partii i jej aspiracjom

    Spójrz na rzecz pod takim kątem a zobaczysz że rozwiązanie komisji miało sens. A oczekiwania? Przecież platforma może poprzeć ‚raport Kalisza” choć jak widzę nie chce zadymy przed wyborami.
    Pisząc o Twoim nastawieniu miałem na myśli jedynie to że nie zmieniłeś swoich przekonań i to jest aktualnie dla platformy ważne. Zauważ również to że gdy Czuma nie przyniósł na tacy satysfakcjonujących określonych osób wyników to został uznany za całkowitą mizerię. Gdyby przyniósł prawdopodobnie zostałby okrzyknięty wybitnym ekspertem. Czy to nie jest pewnego rodzaju nadużycie? Mógł przecież nie mieć dowodów. Miał je zmyślić?

   • Laudate44 Says:

    Romskey, już dawno nie dyskutowaliśmy, ale nie myśl że unikam polemik.
    Po pierwsze, wstępne zdanie o tym, że jestem człowiekiem mogłeś sobie darować. Wiem, że nie jestem pająkiem ani rozwielitką 🙂 i Czytelnicy też to wiedzą.
    Trzy zdania podane przez Ciebie rzeczywiscie mają sens. Wybór jednego wyklucza inne.
    Trzecie zdanie mamy z głowy: opcja Czumy przynosi szkodę jego macierzystej partii.
    Co do oczekiwań spoleczeństwa musze spasować, bo po pierwsze nie wiem jakie są oczekiwania społeczeństwa en bloc, a po drugie spoełczęństwo w swej masie jest dość nieświadome tego co dla niego byłoby dobre. (mówiąc delikatnie )
    Pozostaje nam zdanie pierwsze: Czuma przyjął wnioski zgodne z prawem. Pozostaje nam je uszanować, bo jak obaj wiemy najważniejsze jest Prawo. Najlepiej w połączeniu ze Sprawiedliwością, kurwa ich mać.

    To dlatego, drogi Romskey, ja i cytowani blogerzy jesteśmy poirytowani, bo taki pokazowy respekt dla litery prawa może zaprowadzić całkiem dobry rząd na manowce. A dlaczego? Bo poprzednicy, którzy nie szanowali prawa ( o tym wróble ćwierkają, więc nie pytaj czy mam na to dowody) dostali wiatr w żagle i mogą go wykorzystać. A tego bym nie chciał. Chyba że Tobie chodzi po głowie co innego.
    I na ostatek: nie oczekuję że Czuma miał zmyślac dowody. Nie miał takiej potrzeby bo je dostał na talerzu. Tylko z nieznanych nam powodów nie chciał po nie sięgnąć. Apetytu nie miał?
    KONIEC

   • romskey Says:

    Miewam czasem wątpliwości co do tego czy politycy lub ekonomiści są ludźmi i dlatego o tym wspomniałem;)
    Oczekiwania społeczeństwa należy rozumieć jako oczekiwania elektoratu i tych niezdecydowanych a interes partii (polityczny) także jako interes budżetu itd.

    W pełni rozumiem Waszą irytację ale już jakiś czas temu zrozumiałem że prezesowi do wyborów głos z głowy nie spadnie. Nie spodziewałem się konkretów i dlatego nie byłem niemiło zaskoczony.

    To temat na nieco dłuższą analizę więc myślę że zakończenie go na tym etapie jest rozsądnym posunięciem.

 6. Laudate44 Says:

  I ciekawostka: na samej górze komentarzy podałem link do artykułu w GW. Artykuł pokazał się na str głównej w nocy , na chwilę, po czym znkinął. Pozostały inne wczesniejsze, w tym jakiś banalny wpis dziadka Turnau’a o Chrystusie królu żydowskim, który wisi tam do teraz.
  Zastanawiam się, co takiego jest w artykule, czego nie powinniśmy przyswoić? Czy akapit o pośmiewisku?

  „Ta komisja nie ma szans, stała się pośmiewiskiem – mówił w lipcu 2009 r. o sejmowej komisji śledczej ds. nacisków na służby i prokuraturę za rządów PiS poseł Mieczysław Łuczak (PSL). Demonstracyjnie zrezygnował z uczestnictwa w jej pracach.”
  http://wyborcza.pl/1,75968,10066066,Czy_Platforma_udlawi_sie_sprawozdaniem_Czumy_.html

 7. Onibe Says:

  toczy się gra, do której nie jesteśmy dopuszczeni
  rzuca się nam ogryzione kości i cierpliwie tłumaczy, że kości to wszystko, na co zasługujemy i czego potrzebujemy
  taka prawda…

 8. wiedźma Says:

  Już sie zaczęło. Czarnecki pisze o potwornym ataku liberalno- jakichstam na Leppera , tych samych, którzy teraz napastuję Kaczyńskiego. Czy sa jakies granice hucpy i śmieszności zarazem ?

  • Laudate44 Says:

   Nie mam szacunku dla Czarneckiego, zdziwiony nie jestem. Jednak pierwszym ścierwojadem okazał sie Palikot, który już w godzinę po tym jak agencje podały informację o śmierci Leppera żonglował jego zwłokami dla swoich politycznych celów.
   Palikot to dla mnie Rozczarowanie Roku!

   PS. jest nowy wpis, nie o polityce…

 9. wiedźma Says:

  Idę poczytać, bo na temat Andrzeja Leppera już nie chcę….. 😦 Niech spoczywa w spokoju.

 10. wiedźma Says:

  A jednak…. zajrzałam tu i ówdzie, przeczytałam różne komentarze, od których roi się już w internecie i zadumałam sie srodze.
  Rządzą nami siły tajemne wszechmądre i przewidujące…. spiski i knowania perfekcyjnie przygotowane, bo niezawodne i tylko jedna myśl mi nie daje spokoju… skąd i gdzie tacy wspaniali, mądrzy i przewidujący ludzie się biorą i dlaczego nikt ich nie widzi….. a podejrzenia padają to tu, to tam, w zależności od rodzaju poglądów.

 11. Zbyniek Says:

  Nie wiem co myśleć o komisji Czumy bo tak ją można nazwać czy jest to polityka samego Tuska bo jeśli tak to myślę że nastąpiło zmęczenie materiału.
  I Platforma chce oddać za wszelką cenę rządy PiSowi tylko gdzie w tym wszystkim jesteśmy my jej wyborcy???

  • Laudate44 Says:

   Właśnie Zbyńku, cały wpis jest wokół pytania, w imię jakich nieznanych interesów Platforma (rękami Czumy) chroni pisich przed odpowiedzialnością? Czy to polityka miłości? Czy coś, o czym się dowiemy po wyborach??? 😦 Zbyt dużo niejasności.
   Pozdrawiam

 12. SAWA Says:

  Ludzie! O jakim respekcie dla prawa wy wygadujecie? To ładna ściema i tylko ściema. Jak Czuma, na którego za oceanem czekają z kajdankami, zasłużył sobie nagle na niezłomnego obrońcę litery prawa?
  Życie często bywa bardziej trywialne niż się komu śniło – jak musiał się czuć ugodzony Czuma, który z taką pompą odegrał wejście na salony, łącznie z zaproszeniem nie tylko swych wnuków, ale i przyjaciela – psychola skrajnej prawicy? A czy jego poglądy odbiegają choć trochę od poglądów tego przyjaciela, któremu jakże blisko jest do poglądów Breivika? Czego można się było spodziewać po człowieku, który sam będąc wykarmionym przez ostatnie lata na Platformianej karmie, bierze sobie do swojej kancelarii aktywistę pisowego Jaworskiego i z nim pisze raport???

  W sprawie samobójstwa Leppera ma rację Cenobita – coś tu brzydko pachnie w obu sprawach i trzeba poczekać na ich dalszy rozwój. Rewelacje Sakiewicza http://www.youtube.com/watch?v=7x7tuIfasEQ brzmią jak farsa. Przyznam szczerze, że od tej PiSiej farsy robi mi się mdło. 😦

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: