Trzy głosy


Głos pierwszy:

Do Kościoła w Polsce żadne normalne kryteria państwa prawa, transparencji, demokracji, dobra publicznego się nie odnoszą. Jako obywatel nie mogę zadać nawet pytania o finanse tej instytucji, a są one zupełnie nieprzejrzyste. Słynna Komisja Majątkowa zwracająca majątki Kościołowi, gdy obywatelom II RP wmawia się, że nie mogą odzyskać swej własności, jest daleko posuniętą nieprzyzwoitością. Ale nie sam fakt takiego postępowania tej potężnej instytucji jest ciekawy, tylko zakres społecznego przyzwolenia i oportunizmu.
(…)wydaje mi się, że następuje właśnie fundamentalna zmiana w stosunku Polaków do tej instytucji, a z pewnością jej publicznego funkcjonowania. Proszę pamiętać, że w pierwszej turze wyborów kandydat Kościoła zyskał tylko 36 proc. głosów, chociaż znacznie większy odsetek Polaków chodzi do kościoła. Kościół musiał się Polakom niesłychanie narazić.

– socjolog Radosław Markowski

Głos drugi:

Coraz lepiej widać, o co tym ludziom chodzi i przeciw czemu się buntują. Długa to lista.
PRZECIW niekonstytucyjnej i niehigienicznej symbiozie państwa i Kościoła;
PRZECIW kropielnicy i kadzidłu towarzyszącym wszelkim państwowym uroczystościom;
PRZECIW brakowi lekcji etyki w większości szkół;
PRZECIW słynnej komisji majątkowej, czyli przekazywaniu Kościołowi wszystkiego, co się mu da przekazać;
PRZECIW dzieleniu Polaków na lepszych i gorszych, na prawych i lewych, na patriotów i niepatriotów;
PRZECIW dzieleniu ofiar smoleńskiej tragedii na lepsze i gorsze;
PRZECIW moralizatorstwu uprawianemu z największą gorliwością przez największych hipokrytów;
PRZECIW pseudopatriotycznym pozom;
PRZECIW kultowi narodowych klęsk;
PRZECIW zawłaszczaniu historii (powstanie warszawskie i „Solidarność”);
PRZECIW obrażaniu ludzi („Komorowski prezydentem przez nieporozumienie”) i ich inteligencji („Tusk ma krew na rękach”);
PRZECIW „genetycznym patriotom”;
PRZECIW wawelskiemu dyktatowi;
PRZECIW taniej teatralizacji życia publicznego;
PRZECIW szaleństwu, paranoi, bełkotowi i demagogii;
PRZECIW Kaczyńskiemu, Rydzykowi i Pospieszalskiemu.

Czy to świecka Polska podniosła głowy? Nie, podnieśli je Polacy pewnie w ogromnej większości wierzący, którzy chcą świeckiego państwa. Podnieśli je ci, którzy wiedzą, że Kościół pełnił w historii funkcję namiastki niepodległego państwa, ale wcale nie uważają kościoła za moralny autorytet. Wielu z nich wciąż chce chodzić do Kościoła, ale nie ma ochoty, by słyszeć w nim, na kogo trzeba głosować.
– Tomasz Lis

Głos trzeci:

(…) Od 1989 r. państwo polskie spełniło wszystkie oczekiwania i roszczenia Kościoła. Katecheza w szkołach publicznych, opłacanie katechetów z pieniędzy podatników, powrót osób duchownych do służby zdrowia, sił zbrojnych, konkordat z papiestwem, surowa ustawa antyaborcyjna, religia doliczana do średniej maturalnej, zwrot majątku o wartości ponad 20 mld zł, udział duchownych w uroczystościach publicznych i państwowych, pełna swoboda zrzeszania się katolików, zakładania mediów, działalności gospodarczej.

W niemal każdej kontrowersyjnej sprawie polskie demokratyczne rządy, także lewicowe, ustępowały pod naciskiem strony kościelnej. Ostatnio w sprawie in vitro. Kościół nie dziękuje, tylko żąda więcej…
– Adam Szostkiewicz

PS. Planowałem na dziś notkę rocznicową – 4 października 1978 roku pochowano w Watykanie Albino Lucianiego – papieża Jana Pawła Pierwszego, który po krótkim pontyfikacie zmarł nagle w niejasnych okolicznościach. Pochówkowi towarzyszył wielki skandal, bo Kuria Rzymska łamiąc prawo obowiązujące we Włoszech nie pozwoliła na sekcję zwłok, kazała pośpiesznie zabalsamować zwłoki i dopuściła się wielu kłamstw dotyczacych okoliczności śmierci papieża. (Nigdy nie upubliczniono aktu zgonu.) Powszechnie uważa się, że JP I został otruty na zlecenie wpływowych bankierów i kardynałów powiązanych z mafią włoską i lożą masońską. Papież zapowiadał poważne reformy w podległej sobie instytucji nie wyłączając banku watykańskiego, a w dzień poprzedzający śmierć wręczył sekretarzowi stanu listę osób przewidzianych do dymisji…

Ta historia ma ciag dalszy – będzie o tym w kolejnych notkach. Dziś zabrakło czasu.

Reklamy

Komentarzy 17 to “Trzy głosy”

 1. heimdall.laik Says:

  Obawiam sie, że tajemnica śmierci Jana Pawła I nigdy nie zostanie wyjaśniona. Pozostanie tajemnicą o istnieniu której i tak wiedzieć będą tylko Ci zainteresowani, którzy cenią sobie krytyczne spojrzenie na dzieje „cywilizacji życia”.

  • laudate44 Says:

   Heimdallu, dla jasności – nie sugeruję, że wyjasnię tę tajemnicę. Ale poprzyglądam się okolicznościom tego nagłego „ataku serca”, który dotknął zbyt rewolucyjnie nastawionego papieża Lucianiego.

   Na tej samej zasadzie śmierć agenta Litwinienki jest tajemnicą, bo choć poznano truciznę, która go zabiła, sprawcy za rękę nie złapano. Ale tylko naiwni wierzą, że w tej robocie nie maczała palców FIRMA, którą Litwinienko zdradził.

   O Lucianim też w Watykanie szeptano, że zdradził idee Pawła VI, bo m.in. miał zbyt liberalne poglądy na antykoncepcję. No i zaczął wprowadzać porządki w skorumpowanych instytucjach finansowych podległych Watykanowi. Chciał odsunąć Masonów od władzy, więc „serce nie wytrzymało”

   Jesli czytasz po angielsku, polecam:
   http://www.crc-internet.org/oct84.htm

   • heimdall.laik Says:

    życie jest ciężkie, a na końcu się umiera 😉 . fakt, że JPI , był postacią jak na historię kościoła powszechnego zaskakująco liberalna i w wielu kwestiach godną szacunku. jego następca :D, skutecznie chronił na terenie państwa Watykan, tych, których Lucianni chciał się z kościoła pozbyć. Nasza chluba i duma! narodowa ikona wartości! Obrzydlistwo i plugastwo!

 2. Jurgi Filodendryta Says:

  Jak czytałem, podobno zamierzał również sprzedać znaczną część watykańskich zbiorów muzealnych na aukcjach, żeby uzyskać fundusze na pomoc dla potrzebujących.

 3. Roman Strokosz Says:

  Trz watki, trzy cienie watpliwosci, trzy ciezkie pytania naszej wspolczensoci.Czy aby te i temu podobne leklcje w przeszlosci nie byly juz w Polsce przerabiane jeszcze za PRL-u?
  Szanowny Kolego!
  Regulacja stosunkow Panstwo Koscio jest nie tyle daleka od doskonalosci, co wlasciwie zrobiona jakby pod dyktando Kosciola. Kto wiec za zaistnile satyacje ponosi wine?
  strona Lewicy chcac przypodobac sie pospulstwu wlazla w dubska Koscilowi, a teraz mozna tylko powiedziec – kosci zostaly rucone a narod na pastwe losu!.
  Trzeba sobie powiedziec, ze kosciol nie moze byc panstwem w panstwie. Kosciol ma swych zwierzchnikow w Watykanie a teren dowolnego panstwa jest terenem goscinnym, wiec prosze przyjac za podstawe i obowiazek porzadk prawny danego Panstwa. My sie pieprymy z kociolem, bo ktos moze stracic spory elektorat. Bledne kolo a krecia robota kociola trwa.Czy jest jakies wyjscie z sytuacji?
  Tak! Sa stosowne miedzyanrodowe Trybunaly a oprcoz tego jest Konstytiucja, ktora nalezy udoskonalic bez zbednych konsultacji z kosciolem, bo kosciol jako instytiuca jest gosciem a nie gospodarzem w tej materii

 4. romskey Says:

  Bardzo dobra notka;) Kompleksowo. Tak lubię.

 5. Roman Strokosz Says:

  Dodam jeszcze jednej wymowny przyklad.
  Stany Zjednoczone – tak powszechnie znienawidzone w Polsce , a moja ojczyzna ze swiadomego wyboru – doprowadzily stosunki z kosciolem do stanu normalnosci i dzisiaj w dobie trudnosci finansowych poszczegolne parafie bankrutuja i zamykaja sie. Nikt z kulawa noga nie idzie z pieniazkami dla ksiedza dobrodzieja proboszcza, tylko mowi sie I’m sorry i patrzy sie biernie jak okiennice zabija sie deskami bankructwa.
  Moze doczekam sie tego w Polsce i wowczas znowu do mody wroca stare drewniane skromne kosciolki i ksiadz na rowerze a nie na Maybachu i z dopalaczem

 6. Zbyniek Says:

  Najśmieszniejsze jest to że politycy PO oraz pismaki różnej maści z Olejnik na czele nie rozmawiają z Palikotem o wszystkich 15 tu postulatach tylko wylewają krokodyle łzy nad postulatami dotyczącymi kleru.
  Ogólne włazidupstwo bebechom kwitnie jak najlepiej ale nie u zwykłych obywateli tylko tych hipokrytów których wymieniłem

  • Eliza Says:

   Cześc Zbyniu, też zwrocilam uwagę na to samo, strasznie sie martwia „jak to Janusz NAGLE atakuje kościół”, to zaklamanie jak i ten KK to obrzydlistwo, jak można życ w takim zaklamaniu 24 godziny na 24?! Co kler ma za bat na politykow ze tak portkami przed nimi trzęsą?
   Pozdrawiam Laudate, jak tam zdrówko, trochę lepiej?? Kobitę pod pachę, termometr pod drugą i bedzie dobrze.
   Pozdrowionka.

  • laudate44 Says:

   Jak czytam, że Watykan się oburzył za Nobla dla ‚bluźniercy” – to od razu mi lepiej…
   http://www.tvn24.pl/-1,1676386,0,1,watykan-nobel-za-in-vitro-nie-na-miejscu,wiadomosc.html

   Pozdrawiam również.

   • romskey Says:

    Przedstawiciel Watykanu nieźle wykuł temat. Zapomniał jednak że Maryja była pierwszą damą zapłodnioną w nienaturalny sposób. Kiedy przypominam sobie argumenty sprzed 10 lat to głównie Watykan obawiał się klonowania i manipulacji genetycznych. Dziś oocyty, babcie i surogatki. Rzekł Pan „Szukajcie z znajdziecie” – więc kościół szuka. Nie powiem już czego dokładnie i w co może sobie to włożyć.

   • laudate44 Says:

    Kościół zbiera to co zasiał. Czytałeś p. Antoniego na SO? Znakomity tekst, jak gęsty sos chili.

  • romskey Says:

   Na miejscu Palikota uważałbym na to aby sprawy nie zagadać na śmierć. Może brać przykład z J.Himilsbacha :
   -Udzieliłem w życiu z tysiąc wywiadów i w każdym przedstawiałem inny życiorys bo ile można powtarzać to samo ?
   😉

   • laudate44 Says:

    A mnie się podobało, jak jeden pan przyszedł do kolektury Lotto na lekkim rauszu. Odbierał wysoką wygraną, a kiedy pani z Lotto zapytała go co zrobi z fortuną, odpowiedział:
    „Jedna trzecią wydam na kobiety, jedną trzecią na alkohol, a reszta pójdzie na zmarnowanie…”

 7. Kartka z podróży Says:

  Tym razem palestra ma emisję wzmożenia moralnego
  http://www.emetro.pl/emetro/1,85648,8464936,Adwokaci_nie_chca_bronic_dopalaczy.html
  Ciekawe czy mecenas Piesiewicz też będzie taki pryncypialny
  Pozdrawiam

 8. laudate44 Says:

  Pierwsze słyszę, żeby adwokaci mieli watpliwości czy podjąć się obrony… Po prostu własciciele dopalaczowych sklepów za mało im proponuja, stąd te bajki.

 9. Polityka » Blog Archive » Trzy głosy Says:

  […] post by laudate44 Kategoria: Bez kategorii  ·  Komentarz (RSS) […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: