Relikwie

Relikwia to słowo niemal zapomniane, kojarzące się najszybciej ze średniowiecznymi procesjami i późniejszym handlowaniem dobrami kościelnymi, którymi mogły być zarówno zamki, wioski z chłopami, skórki bobrowe, jak i relikwie przewiezione z wypraw krzyżowych. Wydawałoby się, że tamta epoka bezpowrotnie minęła i relikwia pozostanie w podręcznikach historii.
Ale mamy dziesiąty rok XXI wieku. Dziś przez całą Warszawę niesiona jest kość księdza zabitego prawie 26 lat temu.

Relikwiarz to niewielka, przeszklona szkatuła w złoconych ramach, w której wnętrzu znajdzie się opieczętowana tuba zawierająca kość pobraną niedawno, właśnie na potrzeby beatyfikacji, z żoliborskiego grobu księdza Jerzego.

– Jest myśl, żeby później ewentualnie wymienić tę tubę na kryształową, żeby kość relikwii błogosławionego była widoczna – mówi proboszcz $wiątyni Opatrzności Bożej. LINK

Religijne uniesienie miesza się z dość obrzydliwą praktyką obliczoną na schlebianie niskim instynktom. Kościelni decydenci zdołali wmówić ciemnemu ludowi, że czarne jest białe. Że ekshumacja i ćwiartowanie zwłok ich umiłowanego męczennika to był w istocie tylko drobny zabieg higieniczny, który dopomoże w jego beatyfikacji. Czego efektem jest obnażona kość wystawiona na widok publiczny a może i inne szczątki rozprowadzane po kościołach.
Nie przekonuje mnie taka anachroniczna procedura i jednocześnie domyślam się, że niewielu uczestników procesji zdaje sobie sprawę, że uczestniczy w uświęconym barbarzyństwie.
Rest in Peace. Spoczywaj w Pokoju. Czy to nie chrześcijańska formuła? Czy doprawdy beatyfikacja nie mogła się obyć bez rozszarpywania ciała biednego Popiełuszki? Czyż to nie jest tak, że co zaczęli SBecy pod Toruniem, wśród śpiewów i dymu kadzideł kontynuują „wierni”?
Panie, wybacz im, bo (chyba) nie wiedzą co czynią.
Jestem zniesmaczony i tyle. Zagraniczne telewizje będą pokazywać to polskie kuriozum a reakcja widzów z pewnością będzie podobna do tej gdy ogladają samobiczowanie się filipińskich oszołomów podczas Wielkanocy.

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarzy 36 to “Relikwie”

 1. vannelle Says:

  Czym to wszystko się różni od zaklęć i czarów afrykańskich szamanów?

  • laudate44 Says:

   Czym się różni? Masowościa uczestnictwa, siłą psychicznego oddziaływania (rażenia) oraz zasobnością światynnego skarbca. Szamani odprawiają swoje rytuały w zamian za kozę lub dwie krowy. Tutaj złotego cielca byłoby mało.

  • cenobita Says:

   Tym się różni, że afrykańscy szamani wierzą w swoje gusła.

 2. deratyzator Says:

  Pocieszenie tyko takie, ze zagraniczne telewizje to wydarzenie przytlaczajacej wiekszosci po prostu zignoruja.

 3. andy Says:

  Laudate, … przestań,
  My, za swoje zasługi w internecie i krztałtowanie świadomości opinii publicznej, na pewno też kiedyś zostaniemy „świętymi”. Jak chcesz, to Ci załatwię wysłanie mojego (ostatniego) zęba kiedy pójdę go wyrwać. Stary, wiesz jaką kase będziesz mógł (albo Twoje wnuki) wyrwać? Żeby była autentyczność to podłączę autograf;)))
  Ale jakbym miał Cie przeżyć, to Ty mi obiecaj swojego paznokcia. Jak spóla to spóla;)
  Przepraszam za sarkazm, ale to jest po prostu żałosne i zasługuje na żałosne (wiem, że moje takie jest) poczucie humoru;)
  Zajrzyj do mojego najnowszego tekstu (jeśli zechcesz). Tez jest „na temat”.

  • laudate44 Says:

   Andy:
   Sarkazm rozumiem i podzielam, ale co do kształtowania świadomości poprzez blogowanie mam poważne watpliwości. My się czytamy nawzajem i owszem, daje nam to troche poczucia, że świat nie całkiem zwariował, ale ci, których chcielibyśmy „wyprowadzić z błędu” są na nasze opinie odporni. Zresztą nie wystawiają nosa poza swoja oblężoną twierdzę. Tak twierdzę. A zęba Ci nie oddam. Po moim trupie! 🙂

   • andy Says:

    Twoja strata Laudate:)
    Potem będziesz w wywiadach tivi gadał: „no, znałem go, nawet wymienialiśmy komentarze, wspaniałym był człowiekiem, i takim prawym, sprawiedliwym i patriota był, wspaniały czŁowiek”… i będziesz myślał: „cholera, szkoda że relikwii jakiejś nie mam, bo…”.
    Ci mówię…;)

   • laudate44 Says:

    No, zaczynam żałować…
    Obiecuję gromadzić Twoje teksty na twardym dysku. Ten ostatni czytałem oczywiście.

 4. laudate44 Says:

  Nekrofilia ma się dobrze:

  http://lublin.gazeta.pl/lublin/1,35640,7978694,Lublin_ma_relikwie_blogoslawionego_ksiedza_Jerzego.html

 5. Kartka z podróży Says:

  Laudate
  To zawsze było – przypomnij sobie liczne Matki Boskie roniące łzy na szybach, murach czy starych drzewach. Ogieniek prymitywnej, barbarzyńskiej, ludowej religijności zawsze się tlił – tyle, że poza oficjalnym obiegiem. Pamiętam, że miałem kilka lat gdy mnie babcia wywiozła na pielgrzymkę chłopską do Częstochowy. Jeszcze mam przed oczami te obrazy niesamowite histerii masowych. No i JPII swymi licznymi wizytami włączył ten podskurny nurt do oficalnego życia. No a teraz ta ciemnota ma wymiar cesarski, bo kilka lat temu uznano sprawy wstydliwe za powód do dumy. Mnie to nawet frapuje, bo nigdy nie podejrzewałem, że dożyję czasów nowego sredniowiecza. Bawią mnie promineci, politycy wpatrzeni w tę kość. Myślę zresztą, że to nie koniec i doczekam jeszcze czasów publicznych egzekucji – oczywiście transmitowanych przez media i z komentarzem np red Krośko i Schymalli.
  Pozdrawiam

  • laudate44 Says:

   Bardzo wymowna obserwacja: prominenci i politycy wpatrzeni w kość.
   Zobaczyć coś takiego: bezcenne, psiakość!
   Pozdrawiam Kartko, kiedy coś napiszesz u siebie?

   • TJK Says:

    No, no, no, tylko nie psia ta kość 😉

   • laudate44 Says:

    W obecnym kontekście to była raczej pisia kość.
    I w jakimś sensie kość niezgody.
    No bo czy ja się zgadzam, żeby ludzi po smierci cwiartować i wystawiać na widok publiczny? Albo żeby zombie, który ma mentalność XiX wiecznego kolonizatora miał zostać prezydentem poważnego kraju?

   • TJK Says:

    Skoro obywatele kraju z poważnymi nad wyraz minami obnoszą kość w puzderku, to skąd mniemanie o poważnym kraju? 😉
    Zgadzam się co do zombi.
    Na zaścianek trzeba patrzeć z odpowiedniej strony ściany 🙂

 6. Roman Strokosz Says:

  Ja rozumiem wyznawanie wiary, pewna swietosc, pokora, ale dziwnie jednoczesnie doznaje asocjacji ze skromnoscia.Odwiedzalem Izrael i wszystkie swiete miejsca zwiazane z Jezusem.Interesuje si innymi wyznaniami rowniez, bo dane jest mi szczescie wiele podrozowac. Przepych bogactwa, wrecz kapajace wszedzei zloto, fanaberyzm bogactwa widze, tylko w kosciele katolickim i prawoslawnym. Katolicki niestety jeszcze do tego wszystkiego wyslawia sie swoistym exhibicjonizmem, ktory w drodze prostej w XXI wieku moze doprowadzac do fanatycznych zboczen, co w polaczeniu z pedofilstwem i politycznymi fobiami czyni z kosciola katolickiego centrum popierdolonego zboczenia i wynaturzenia oglupiajacego spory odsetek populacji kraju nad Wisla.
  Przemarsz dziesiatek tysiecy ludzi za pozlacana szkatulka, wyspiewywanie Boze Cos Polske i wszystko w tym duchu jest juz skrajnym przykladem Rzeczpospolitej Ciemnogrodzkiej.
  Relikwia w istocie powinna byc czyms swietym i znajdowac sie bez szczegolnych ceremoni w miejscum ku temu stosownym. Bylem kiedys w Brazyli i widzialem dziwaczna procesje kolejn ego wcielenia Matki Boskiej. Wielotysieczny tlum ograniczonych umyslowo fanmatow idzie i sie modli a obik cala zgraja kieszonkowcow, handlarzy narkotykow i innych, ktorzy mieli jakis cel w tym by zaistniec w wspomnianym tlumie. Istna paranoja, porzyklad glupoty i i ograniczenia co innymi slowy mozna przypisac do ogolnego poziomu intelektualnego danego narodu. Czy mam bardziej szczegolowo sie w tym kierunku wypowiadac?

 7. Kartka z podróży Says:

  Co dzień piszę – najczęściej przed wieczorem. A o relikwii chyba jutro napiszę – tyle, że jakiegoś poważnego świętego
  Pozdrawiam

  • laudate44 Says:

   Ach, dawno nie czytałem, bo wypadłeś z zestawienia na komentarze.eu.
   A ja zazwyczaj tamtedy wchodzę na ulubione blogi. Nic to, zaraz kliknę bezpośrednio na Twoją kartkę…
   Pozdrawiam.

 8. Tetryk56 Says:

  wpatrzeni, jak sroka w kość…
  Brrrr….

 9. wiedźma Says:

  Drodzy Państwo… my i tak mamy mało relikwi, choc jak dla mnie kazda taka „świętość” to jedna zgroza . Potęgą w tej dziedzinie są Włochy…. ostatecznie zemdliło mnie w Padwie, gdzie srebrny relikwiarz św. Antoniego to cała ściana, a w niej fragment żuchwy i ślinianki…. Habit też do oglądania za szybką…
  W sieneńskiej katedrze na ołtarzu stoi głowa … w niej relikwie św. Katarzyny.. upiorne wrażenie…. Mozna tak w nieskończoność.
  Jak dla mnie czyste szamaństwo i naiwnie myslałam, że mozliwe tylko w średniowieczu. Ciekawe czyj to był pomysł i czy JPII tez rozbiora na części ?

 10. SAWA Says:

  Dobrze było was poczytać, bo już myślałam, że jakiś odszczepieniec jestem.
  Jestem dziś w paskudnym nastroju po tej uroczystości – drażniły nie tylko relikwie, ale jakoś wyjątkowo wzbudzały niechęć te bogactwa strojów purpuratów, dary (komu te dary dawano, bo nie wiem? ) i całość.

  Dobrze, że nas więcej takich odszczepieńców.

  • romskey Says:

   Prawdę mówiąc odpuściłem sobie to widowisko. Doznaję dreszczy na myśl o wygrzebywaniu ludzi z grobów choćby w celach wyniesienia na ołtarze. Ale z drugiej strony słuchając komentarzy duchownych taka relikwia zapewnia większy ruch w kościele. Może coś sobie odetnę i wrzucę foto na bloga.

  • wiedźma Says:

   Sawo…. Luter obejrzał bazylikę św. Piotra i skutecznie się wyłamał. Nic dziwnego, że poczuł się wstrząśnięty..Mną wstrzasnęły uroczystości pogrzebowe w Warszawie….Zobaczyłam ten tłum w fioletowych kapach i natychmiast wyłączyłam telewizornię.
   Ale rozśmieszyły stroje gwardii papieskiej, choć projektował je sam Michał Anioł. Ciekawe, skąd to umiłowanie do adamaszków, haftów, klejnotów, złoceń i pięknych przedmiotów . Zamiast ?:)

 11. laudate44 Says:

  Witaj Sawo, odczuwam podobnie, chociaż przebywam dość daleko. Nie możemy sobie poradzić z tą ilościa toksyn produkowaną przez zwolenników niedorzeczności, wrogów rozsadku, czcicieli śmierci i nihilizmu. Pisał o tym Romskey, że Jaro do spółki z Rydzem produkują trujące wyziewy na potrzeby swoich nietrzeźwiejących wyznawców, a my jesteśmy „biernymi palaczami”. Nawet jak ze wszystkich sił staramy się „nie zaciągać”, to wzbierają w nas odruchy wymiotne. Traktujmy to jak pospolite zatrucie. Jeszcze parę tygodni i złapiemy oddech.
  Dla relaksu załączam troche muzyki, (w zastępstwie Dyszcza)

 12. Kanadol Says:

  Kochani,
  Ja w tym wszystkim nie potrafie zrozumiec pychy ludzkiej, przeciez MY stawiamy sie na miejscu BOGA, mowiac ze ktos jest blogoslawiony czy swiety. Sprawa relikwii toz to kompletne zacofanie, czy do podtrzymania lub umocnienia wiary, ktora jest przeciez stanem ducha, potrzeba rzeczy materialnych?

  • laudate44 Says:

   Kler od zawsze stawiał się na miejscu BOGA. I nie ma w tym nic dziwnego. Oni tylko naśladują Chrystusa, który uczynił to pierwszy. Albo wierzysz im całkowicie albo wcale. Nie ma nic pośrodku.

 13. Zbyniek Says:

  Nie rozumiem jednego w sprawie tych całych uświęceń czy ci ludzie zwani papieżami naprawdę dostają przyzwolenie od Boga na te ich fanaberie.
  Jestem ciekaw czy to jest na piśmie czy przychodzi do nich Bóg i mówi te Benedykt zrób Popiełuszkę świętym bo chłop mi się podobał i jest to moją wolą.
  Czy oni mając Boga w głębokim poważaniu robią to co mówił Jurek Owsiak Róbta co Chceta.

  • laudate44 Says:

   Skąd papież wie, że ma kogoś wyświęcić? To proste! Czyta opinie komisji i kalkuluje czy to się KK opłaca. Po liczbie wyniesionych na ołtarze (z jakością bywało różnie, kanonizowano nieraz bandziorów mordujących „w imię Boże”) można sądzić, że do tej pory zawsze się opłacało. Watykan nie cierpi z powodu kryzysu ekonomicznego.
   Pozdrawiam Zbyńku.

 14. estimado Says:

  Jeszcze chwila do ciszy? Fajnie!
  PO ŻAŁOBIE (18.08.2010)
  Po żałobie – czas na tańce,
  nowe kroki i pasaże:
  Ten – z pianinem, ów – z powstańcem,
  każdy – z nowym makijażem.
  Gdzie nie spojrzysz, tam przemiany.
  Okulary, fortepiany.
  Włos do czaszki przylizany.
  Język – utemperowany.
  Ci, co innych wysyłali
  tam, gdzie kiedyś stało ZOMO,
  mówią „Bracia!” do Moskali,
  ćwicząc imydż Ecce Homo.
  Gość z pianinem w drugim planie,
  ma na nosie okulary…
  …nowe jest opakowanie,
  cóż, gdy towar, towar stary!
  Inny, choć bez łba od świni
  lecz też prosto od fryzjera,
  gładko zapewnienia czyni,
  że nastała nowa era.
  Patrzcie – nie ma gość penisa,
  lecz tak żal mu, że nim grzeszył,
  aż ze wstydu CAŁY zwisa!
  A tam – PiS. Bez Czwartej Rzeszy!
  Po żałobie – maskarada,
  nowe maski i fryzury,
  choć gość z grzechów się spowiada,
  sterczy wilk spod owczej skóry.
  Jarosławie, zmyj makijaż!
  Jarosławie, unieś głowę!
  Niezależnie, co wywijasz,
  znamy hasło „wraca nowe!”
  I ty wstań już, Palikocie!
  Niechże ci się znów odmieni!
  Czy już nie rajcuje to cię,
  gdy PiS skacze na twój penis?!
  Albo… jeszcze jedno tango?
  Jak Królowa Balu z Królem…
  Panie, czule przytul Pan go!
  I Pan też go przytul czule!
  I spadajcie, przebierańce,
  z tych wykwintnych zbyt salonów.
  Przecież każdej wańce-wstańce
  kiedyś wrócić czas do pionu.
  _________________
  Koncyliacja Paczki Jarka czy Poncyliacja Kaczki Jarka ?

 15. estimado Says:

  No to jeszcze:
  JEREMIADA – blog Jarka K.
  1.
  Biada, biada!
  Wszystko spada.
  2.
  U sąsiada
  spadł samolot Spieprzajdziada
  Irasiada.
  3.
  Ten samolot Ruski bada.
  Nam – nie nada!
  4.
  Jak coś znajdzie, to rozgada…
  i gotowa spaść fasada
  w Piłsudskiego amfiladach.
  5.
  Na lotniskach trwa blokada.
  Oficjeli rejterada:
  Francja, Stany, Cypr, Kanada…
  6.
  Defilada
  też przepada.
  7.
  O, Hellada
  się rozkłada!
  Złoty spada.
  Rządu wada,
  bo nie włada!
  Tuska, Rostowskiego, Grada.
  8.
  Ciągle pada
  deszcz w Bieszczadach
  (gdzie nam nieźle się układa).
  9.
  Tusk w te strony się podkrada.
  Platformerska putinada.
  To już lekka jest przesada.
  Za nim – reporterów stada.
  Zdrada, zdrada!
  10.
  Bronek o powstaniu gada
  i pradziadach.
  Fakt, posiada.
  Ról roszada?!
  11.
  Nowa Bezpieczeństwa Rada.
  Cepeliada.
  12.
  Bartoszewski coś ujada.
  To szkarada.
  Czort go nadał.
  13.
  Nie pomogła nic tyrada
  do Moskali. Pic. Pomada.
  Maskarada.
  Sondaż siada.
  14.
  Z Palikotem też żenada.
  Słodki jest jak czekolada.
  Reagować nie wypada.
  Tylko czeka, bym z nim zadarł.
  15.
  Kanonada
  wrednych wierszy tego gada
  Estimada.
  Kto mu płaci, że je składa?!
  16.
  Drży w posadach
  już ostatnia barykada.
  Pierwsza tura i wysiadam.
  17.
  Bliska, bliska już zagłada.
  Biada, Biada!
  Dupa blada.
  Pora spadać…

 16. estimado Says:

  BALLADA O STRATEGU – Antoni Marianowicz

  Niezmiennie, raz na ileś latek,
  przychodzi na świat taki strateg,
  co już w kolebce
  nieszczęsnej hydrze urwać łeb chce,
  a gdy podrośnie, chciałby
  z wszystkimi brać się za łby.

  A ziemię pragnie taki strateg
  w krainę zmienić krwawych jatek
  i miewa za nic
  narody, kraje, linie granic.
  Poznaje właśnie go się
  po strasznym tym bigosie.

  Rozrabia ten niezwykły strateg
  wyłącznie w imię szczęścia dziatek,
  by te bobasy
  frykasy gryzły po wsze czasy,
  tymczasem tatusiowie
  niech ziemię gryzą sobie.

  A mózg ma ten genialny strateg
  jak werk zegarka firmy Patek.
  Czego się nie tknie,
  oblicza wszystkie szanse świetnie,
  by w końcu dostać w tyłek
  przez kilka swych pomyłek.

  A gdy odejdzie taki strateg,
  oddycha z ulgą cały światek,
  miliony ludzi
  czyszczą, co geniusz napaskudzi,
  modląc się z całej duszy
  o rządy nie-geniuszy!

 17. mooskey Says:

  Będzie płacz i zgrzytanie zębów (z przejęcia), kiedy Jan Paweł zostanie beatyfikowany i wyniesiony „w kawałkach” na ołtarze…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: