Dzień św. Patryka

17 marca, narodowe święto Irlandii. Tutejszy zwyczaj urządzania marszów ulicznych w dniu św. Patryka powędrował z emigrantami irlandzkimi do USA a potem przyjął się niemal na całym świecie. Ostatnio dublińskie i nowojorskie marsze coraz bardziej przypominają brazylijskie parady karnawałowe. Tysiące poprzebieranych uczestników, pomysłowo udekorowane jadące platformy , kolorowe balony, (z przewagą zieleni), wielkie sunące figury, fantastyczne stwory skladają sie na unikalny festiwal radości i narodowej dumy przyciagający turystów z całego świata.
St Patrick Day to święto narodowe, które od paru lat irlandzki premier spędza w Nowym Jorku wśród tamtejszej diaspory, składa też wizytę prezydentowi USA wręczając mu jakiś gadżet z zieloną koniczynką – symbolem tego święta.

Jest więc szampańska zabawa (raczej piwna fiesta) w rytmie tradycyjnej muzyki irlandzkiej, jest okazja do popisów artystycznych, integracji i ogromnej promocji kraju z jego tradycją, krajobrazami, miejscami do relaksu i wypoczynku. Irlandczycy pokazują w tym dniu jacy są gościnni i tolerancyjni, podkreślają swoją dume z przynależności do tej nacji. Premier i inni politycy spotykają się przy Guinnesie lub irlandzkiej whisky z ważnymi politykami i dyplomatami. Rzecz jasna nie rozmawiają o zasługach św. Patryka dla zielonej wyspy, tylko zabiegają o ich przychylność, promują kraj opierający swój rozwój na intensywnej międzynarodowej współpracy.

Ma rację Władyslaw Frasyniuk proponując przeniesienie narodowego święta polskiego z 11 listopada na 4 czerwca. W czerwcu jest cieplej, może po kilku, kilkunastu latach prób udałoby się Polakom wypracować atrakcyjniejszy model świętowania. Może obowiązkowe msze za Ojczyznę, nudne akademie zapożyczone z radzieckiej Rosji, apele i patetyczne mowy pod pomnikami ku czci przy wtórze orkiestr wojskowych dałoby się zamienic na coś bardziej współczesnego, ludzkiego. Może udałoby się zostawić martyrologiczne, bogoojczyźniane nastroje na takie dni jak Zaduszki itp. a święto narodowe potraktować jako okazję do zabawy, kreatywności i promocji. Pozwolić, by wytworzyła się energia pozytywna zastępująca wszechobecne narzekactwo.
Nie mówcie, że Polak nie potrafi. Jurek Owsiak udowodnił, że nawet przy trzaskającym mrozie Polaków stać na fantazję. Potrafią zaskoczyć sami siebie.

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarzy 13 to “Dzień św. Patryka”

 1. Zbyniek Says:

  Laudate proponujesz zostawić bogoojczyżniane obchody świąt z czym do ludzi jeśli prawica nie umie świętować własnych ponoć zwycięstw .
  Czeka Cię niezły cyrk z obchodami sierpniowymi a co dopiero Katyńskimi

 2. laudate44 Says:

  Cyrk się kiedyś skończy. I skończy się dyktat specjalistów od wizerunku pamiętających epokę Breżniewa i nudne akademie ku czci. Nowe pokolenie zacznie burzyc ten „ustalony porządek” bo wszelkie argumenty przemawiają za tym, żeby drętwą mowę i wzdychanie do poległych bohaterów zastąpić karnawałem i medialnie nośną imprezą. Media rządzą sportem, zaczną rządzić polityką.
  Pozdrawiam świątecznie…

  A tu Barack Obama – wówczas senator, bioracy udział w obchodach dnia św. Patryka w Chicago w 2005 r. Dodam jeszcze, że dzisiaj premier Irlandii Brian Cowen spotkał się z prezydentem USA. To się nazywa dyplomacja i dbałość o wizerunek!

  Barack Obama 2005, Chicago

 3. Zbyniek Says:

  Gdzie nam do poziomu dyplomacji światowej co ja mówię europejskiej skoro mamy polityków w parlamencie którzy widzą w sąsiadach zagrożenie zamiast przyjażni

 4. laudate44 Says:

  Nie ten czas, nie to miejsce, ale warto podglądać, czerpać wzory.
  http://wiadomosci.onet.pl/2142946,28351,wiadomosceu.html

 5. Zbyniek Says:

  Laudate czy w Irlandii macie też w sieci tak ogromną rzeszę głupków na forach internetowych którzy nie mają żadnego pojęcia o czym komentują .
  A robią to z zawiści i frustracji bo wpisy do tego artykułu z podanego linka świadczą że nasi pseudo internauci biją chyba rekord świata w swej głupocie.
  Pozdrowienia

 6. Kartka z podróży Says:

  Mam wątpliwości czy w kraju mozna by było zorganizować święto narodowe w konwencji fiesty czy karnawału. Społeczeństwo jest wobec siebie tak nieufne, kontrolujące, że spontaniczna zabawa jest chyba z powodów psychologicznych niemożliwa. Musieliby się ludzie ostro zresetować alkoholowo, ale znowu stają się agresywni. Niestety, katolicka struktura społeczna oparta na zamkniętych rodzinach czy klanach jest niezdolna do spontanicznego, wyluzowanego świętowania czy okazywania radości. Fiesty i karnawały nie leżą w naszym charakterze. Ja zauważam, że tu nawet miłość jest mało spontaniczna
  Pozdrawiam

  • laudate44 Says:

   Ech, Kartku nie sposób nie przyznać Ci racji. Jednak nie traćmy z pola widzenia powolnej ale wyraźnej zmiany mentalności Polaków. Ona nadejdzie. Mocno w to wierzę, choć jak się domyślasz mógłbym całe stronice zapełnić opisami tego co mnie się w PL nie podoba. Co było i jest dostatecznym argumentem, żeby wyjechać i pozostać emigrantem. Oby nie zgorzkniałym emigrantem.
   Pozdrawiam

 7. Zosia Says:

  Fajne zdjęcie i fajne święto ;D
  Pozdrawiam

 8. Kartka z podróży Says:

  Laudate
  Należysz do facetów, którzy potrafią się cieszyć tym co im życie przynosi – do tych otwartych na zmiany i pozytywnie patrzących na świat. Nie sądzę więc by Ci emigranckie zgorzknienie groziło
  Pozdrawiam serdecznie

 9. Zbyniek Says:

  Laudate, wybacz nie tylko Irlandcy katabasi molestowali sexualnie młodzież i dzieci.
  Tematem dnia w Brazyli jest film, ( jest w internecie), na którym 82 letni katolicki katabas molestuje 19 letniego ministranta.
  Katabas jak ustaliła policja to Luis Marqes Barbosa. Można pozazdrościć tym nierobom w sukienkach ciągu w tym wieku do sexu

 10. laudate44 Says:

  Zbyńku, nie mam co wybaczać. Czy ja kiedykolwiek twierdziłem że tylko irlandzcy księża mają monopol na zboczenia?
  Dewiacje nie znają granic. Gdzie celibat – tam molestowanie. Pogratulować Kośc.Kat. internetowej kampanii promocyjnej. Na pewno młodzież „z powołaniem” szturmuje bramy zakonów i seminariów. Kiedyś mówiło się „Bóg czeka”. Teraz to pan biskup czeka… z rozpiętym rozporkiem.
  Każdy się bawi jak potrafi!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: