Tarcza bye, bye – nareszcie.

Poranne serwisy doniosły,że administracja amerykańska porzuciła pomysł lokowania w Polsce i Czechach elementów tzw. tarczy rakietowej. Jak wyczytałem „amerykańska delegacja jest w drodze do Polski i Czech aby poimformować o decyzji rządy tych krajów”.
Jest to wiadomość znakomita, od początku przyglądałem się tym projektom sceptycznie, a dyskusje polskich polityków wokół tarczy „porażały” indolencją i zadufaniem. Zwolennikom tarczy wydawało się że USA wiedzą co robią, więc należy tarczy przyklasnąć i po raz kolejny dać sobie wcisnąć coś, co tylko narazi Polskę na koszty, zagrożenie terroryzmem – słowem coś, co będzie sprawiać kłopoty nie przynosząc widocznego pożytku. W kontekście historycznej nauki jaką są F-16 (ksywka Jastrząb-porażka) zachowanie apologetów tarczy i bliskich , niemal religijnych kontaktów z USA wydawały mi się, mówiąc delikatnie, nierozsądne.
Od dziś temat znika, gadające głowy w TV będą jeszcze przez tydzień coś pleść, ale w końcu zamilkną. Zresztą, za to im płacą, nie musimy tego słuchać.
Obama – co było do przewidzenia – postawił na pragmatyzm, odciął się od polityki Busha opartej na fobiach i urojeniach. Oficjalne stanowisko amerykańskie mówi o zawieszeniu projektu tarczy, ponieważ rozwój mozliwości militarnych w Iranie nie jest tak szybki jak się tego obawiano. Żenujące zachowanie Lecha Kaczyńskiego podczas spotkania obu polskich przywódców z Condoleezą Rice też przechodzi to historii. Nadmuchany balon pękł.
Miłego dnia życzy Państwu puste miejsce w Redzikowie k/ Słupska.
http://wiadomosci.onet.pl/2044518,12,item.html
http://online.wsj.com/article/SB125314575889817971.html

Reklamy

Tagi: , ,

Komentarze 4 to “Tarcza bye, bye – nareszcie.”

 1. deratyzator Says:

  USA tarcze olalo. U partnerow z Unii pozostaje wrazenie, ze Polska jest niestabilnym partnerem, a Rosja pozostaje z poczuciem wrogosci Polski do Rosji. Naprawde super deal.

 2. laudate44 Says:

  Dealu nie ma, bo być go nie miało. Allah tak chciał!
  Czyli, Szanowny Deratyzatorze, wszystko wróciło na swoje miejsce.
  Polska – dopóki Kaczyńscy, Ziobry, i Macierewicze mają wpływ na politykę zagraniczną – Jest Niestabilnym Partnerem.
  Rosja ma podstawy by mniemać, że nie wszyscy Polacy zachwycają się Rosją Putina. Patrz przemówienie prez. Kaczora na 17 września. (Trudno zresztą się rozeznać, czy w Rosji silniejsze jest KGB, alkoholizm, czy potrzeba stabilizacji, że już o demokratyzacji nie wspomnę. Kilka dni temu rosyjską władzę w mocnych słowach oceniał Suworow. Wypomniał im wszystkie zbrodnie na Kaukazie i KGBowskie prowokacje)
  A na politykę supermocarstwa USA naprawdę mizerny wpływ ma taki kraik jak Polska, w dodatku z władzą, która się nie targuje tylko bierze wszystko w ciemno. Kaczor wybłagał u Busha te futurystyczne projektyokołotarczowe. Kto będzie szanował taką władzę i taki naród, który sam siebie nie szanuje?
  Wiem, to kwestia interpretacji, zatem, wg mnie, USA nie tyle olało Polskę, ile wybiło polskim politykom mrzonki o „szczególnym traktowaniu” Polski przez USA. No i przy okazji – zupełnie niechcący, Obama utarł nosa pyszłkom z Polski, którzy na tarczy i „sojuszu ponad sojuszami” chcieli zbić polityczny kapitał. A figa z makiem, wracać kartofelki na ziemię…

 3. Dario Says:

  Co do braku szacunku ze strony Stanów i powodów takiej sytuacji zgodzę się. Amerykanie nie szanują nas, bo dlaczego mieliby szanować kraj, który za frajer wszystko robi? A wynik sprawy z tarczą znany był już rok temu, bo jeszcze przed wyborami wiadomo było o niechęci Obamy wobec tarczy. Szkoda tylko, że trochę to wygląda tak, jakby NATO zgadzało się na ingerencję Rosji w wewnętrzne sprawy sojuszu. W Rosji już odtrąbili zwycięstwo Kremla w tej sprawie. Dodatkowo Amerykanie pokazali swą arogancję wobec Polski, ogłaszając taką decyzję w dniu 17 września. Gdyby nas choć trochę szanowali, wiedzieliby też o znaczeniu tej daty dla Polski i Rosji i choćby ze względu na to drugie dno wybraliby inny termin. A tak to wygląda dodatkowo jak prztyczek w nos ze strony USA.

  • laudate44 Says:

   Jeśli to wygląda jak prztyczek, to widocznie nim w zamierzeniu i wykonaniu jest.
   Słusznie zauważasz, że od roku wiadomo było iż z tarczy będą nici. Obama stawia na odprężenie itd. Podziwiam tylko pisowatych ślepców i cyników, którzy udają,że tej tendencji nie zauważyli, że zapowiedzi Amerykanów nie słyszeli i teraz bezczelnie usiłują zrzucić „winę” na polski rząd. Jakby Obama miał się z Tuskiem lub Topolankiem konsultować w sprawie polityki własnego kraju i wydatków amerykańskich podatników….Śmiechu warte i tyle!
   O wiele precyzyjniej niż ja skomentował tę TARCZĘ red Szostkiewicz i inni przytomni komentatorzy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s


%d blogerów lubi to: